Kup teraz i zapłać do 30 dni z PayPo
30 dni na zwrot
Darmowe zwroty w salonach
Znajdź sklep stacjonarny
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

PRAKTYCZNA STYLIZACJA OUTDOOROWA NA ZIMĘ

2021-02-05
PRAKTYCZNA STYLIZACJA OUTDOOROWA NA ZIMĘ
Stylizacja na spacer powinna być dopasowana do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Zimą, kiedy temperatura na zewnątrz spada często poniżej zera, ważny jest przede wszystkim komfort termiczny i wygoda noszenia. Zestaw outdoorowy musi składać się z kilku warstw – tej znajdującej się najbliżej ciała, pośredniej oraz zewnętrznej. Na co zwrócić uwagę wybierając poszczególne elementy outfitu?




Pierwsza warstwa – bielizna termoaktywna



Bazą stylizacji outdoorowej powinna być bielizna termoaktywna. Jest to ubranie wykonane ze specjalnie przygotowanych włókien, które łączą kilka funkcji jednocześnie – pozwalają skórze swobodnie oddychać, absorbują wilgoć oraz podnoszą wygodę noszenia. Bielizna termoaktywna najczęściej składa się z dwóch elementów – getrów i koszulki. Ubranie mocno przylega do ciała, dopasowując się do jego kształtu. Zadaniem bielizny termoaktywnej jest osłona organizmu przed wychłodzeniem i przewianiem. Na bieliznę można założyć praktycznie każde ubranie – spodnie, koszula czy sweter.


Cechy idealnej bielizny termoaktywnej



W sklepach ze sprzętem i odzieżą outdoorową dostępnych jest wiele fasonów bielizny termoaktywnej, które różnią się krojem, grubością, sposobem wykonania oraz wykończenia:

Fason.

Zimowa bielizna składa się z getrów z długą nogawką oraz koszulki z długim rękawem.

Materiał.

Rodzaj tkaniny ma bezpośredni wpływ na grubość ubrania. Bielizna termoaktywna może być cienka, odpowiednia do noszenia pod ubraniem lub nieco grubsza – taki model ma najczęściej dodatkową podszewkę wykonaną np. z polaru.

Sposób wykonania.

Bielizna, która znajduje się najbliżej ciała, powinna być maksymalnie wygodna w noszeniu. Nie może mieć ona drażniących elementów, odstających szwów czy niepotrzebnych zdobień.






Druga warstwa – spodnie i sweter



Głównym elementem stylizacji outdoorowej są spodnie i ciepły sweter. Zimą dobrze sprawdzi się dół outfitu wykonany z naturalnych materiałów – wełny lub bawełny. Klasyczne jeansy czy sztruksy dobrze komponują się z innymi ubraniami oraz dodatkami. Spodnie powinny mieć nieco luźniejszą nogawkę – taką, pod którą zmieści się bielizna termoaktywna. Do spodni warto dobrać ciepły sweter – model z dodatkowym materiałem na szyi typu golf czy tradycyjny fason z okrągłym dekoltem będzie idealny.

Najważniejsze właściwości spodni i swetra na zimę



Nie każde spodnie czy sweter sprawdzą się na zimowy spacer. Niektóre modele będą zbyt wizytowe lub za cienkie, aby mogły skutecznie osłonić przed zimnem, wiatrem i deszczem.

Mięsisty materiał.

Tkaniny takie jak wełna, kaszmir czy akryl najlepiej ogrzewają ciało i są jednocześnie wygodne w noszeniu.

Luźniejszy krój.

Zbyt dopasowane fasony nie najlepiej sprawdzają się na piesze wędrówki czy inne rodzaje aktywności wykonywane na świeżym powietrzu. Znacznie lepszą opcją są nieco luźniejsze kroje, pod które można założyć bieliznę termoaktywną i swobodnie przemieszczać się po dworze.

Ciemny kolor.
Ubrania w stonowanych, ciemnych kolorach genialnie akcentują zimowy styl outfitu. Dodatkową zaletą takich barw jest fakt, że ewentualne zabrudzenia są na nich mniej widoczne. W sezonie zimowym dobrze jest postawić na klasyczną czerń, elektryzujący granat czy neutralną szarość.





Trzecia warstwa – kurtka i dodatki



Ostatnim elementem zimowego zestawu jest kurtka. Model outdoorowy różni się nieco od klasycznych fasonów. Kurtka na chłodniejsze miesiące, przeznaczona do noszenia na co dzień, powinna być przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna. Ważny jest materiał, który musi być wodoodporny, a także krój, którego ważnym składnikiem jest kaptur i kieszenie. Dopełnieniem zimowej stylizacji są akcesoria – rękawiczki, czapka i szalik.





Funkcjonalność zimowego okrycia wierzchniego



Kurtka zimowa to wielofunkcyjny element męskiej garderoby. Do głównych zadań okrycia wierzchniego należy:

Osłona tułowia przed wychłodzeniem i przewianiem.

Zapewnienie komfortu termicznego.

Dopełnienie stylizacji.

Zaakcentowanie indywidualnego charakteru zestawu.


Dobrym pomysłem jest wybór kurtki, która ma duży kaptur – przyda się on podczas opadów deszczu czy śniegu, a także stójkę – osłoni ona szyję i gardło przed przewianiem. Zimowe okrycie wierzchnie powinno mieć również kieszenie, w których można ogrzać dłonie i elementy odblaskowe, które poprawiają widoczność po zmroku.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel