Kup teraz i zapłać do 30 dni z PayPo
30 dni na zwrot
Darmowe zwroty w salonach
Znajdź sklep stacjonarny
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

KOSZULA BIZNESOWA – CO ODRÓŻNIA TEN MODEL OD INNYCH FASONÓW?

2020-06-08
KOSZULA BIZNESOWA – CO ODRÓŻNIA TEN MODEL OD INNYCH FASONÓW?
Bez niektórych ubrań trudno wyobrazić sobie kompletną zawartość garderoby i pełną stylizację. Jednym z bazowych elementów w męskiej szafie jest bez wątpienia koszula. Ubranie o klasycznym kroju, w stonowanym kolorze, wykonane z najwyższą starannością, jest doskonałą bazą outfitu biznesowego. Tym, co odróżnia koszulę formalną od modeli casualowych, jest ponadczasowy charakter ubrania, na który wpływ mają detale – elegancki kołnierzyk, długi rękaw, mankiety zapinane na guziki, a także jednolity kolor z klasycznej palety barw.


Koszula biznesowa – czyli jaka?


Ubranie o charakterze biznesowym (oficjalnym) sprawdzi się do pracy, na ważne spotkanie czy inną również formalną okazję. Stylem dominującym podczas wizytowych okoliczności jest klasyczna elegancja – prosty krój ubrań, szykowne dodatki i umiar w doborze kolorów czy wzorów. Koszula biznesowa to model przeznaczony do noszenia w towarzystwie garnituru – elementami odróżniającymi ten rodzaj ubrania, od innych jest przede wszystkim fason, na który wpływ ma rodzaj kołnierzyka czy sposób zapięcia mankietów.





Najwyższa jakość materiałów


Koszule biznesowe wykonane są z najwyższej jakości materiałów, które wpływają na komfort noszenia ubrania. Naturalna bawełna dobrze przepuszcza powietrze, dzięki czemu skóra nie poci się nadmiernie – nawet podczas wzmożonej aktywności fizycznej czy wyjątkowo ciężkiego dnia pracy. Zaletą koszul z bawełny jest ich duża odporność i wytrzymałość – można je prać nawet w wyższych temperaturach, co umożliwia utrzymanie ubrania w dobrej kondycji. Bawełniane koszule sprawdzają się wiosną i latem, a także podczas chłodniejszych miesięcy. Naturalny surowiec jest hipoalergiczny – nie podrażnia skóry, nie powoduje uczuleń czy innych niepożądanych reakcji. Bawełna jest miękka w dotyku – dobrze układa się na sylwetce i ładnie prezentuje się w otoczeniu innych elementów stylizacji.





Dopasowany do sylwetki fason


Krój ubrania należy dopasować do rodzaju posiadanej sylwetki – jej mocnych i słabych stron. Mężczyźni o szczupłej lub atletycznej budowie ciała powinny postawić na fason taliowany SLIM, który dobrze akcentuje zalety sylwetki. Luźniejszy krój – REGULAR lepiej prezentuje się na osobach o pełnych kształtach, których słabą stroną jest nadmiar kilogramów. Koszula biznesowa ma długi rękaw – tylko taki model wpisuje się w formalny dress code. Ważna jest również długość ubrania – musi ona umożliwiać swobodne wpuszczenie koszuli w eleganckie, garniturowe spodnie.





Elegancki kołnierzyk


O stopniu formalności koszuli decyduje między innymi rodzaj kołnierzyka. W biznesowy dress code wpisują się modele z kołnierzykiem typu kent, włoskim lub pół-włoskim. Znacznie rzadziej spotykaną opcją jest kołnierzyk button-down, który lepiej pasuje na mniej formalne – casualowe okazje. Do eleganckiego kołnierzyka można nosić zarówno krawaty, jak i muchy – wybór dodatku zależy od indywidualnych preferencji i upodobań. Warto pamiętać, że kształt kołnierzyka może poprawić wizualne proporcje twarzy – smukłe, wąsko rozstawione wyłogi, optycznie wysmuklą, podczas gdy szeroko rozstawione wyłogi (kołnierzyk włoski) poszerzą owal twarzy.





Stonowany kolor lub subtelny mikrowzór


Kolor koszuli biznesowej nie może nadmiernie rozpraszać uwagi i wywoływać negatywnych emocji u współpracowników, klientów czy przełożonych. Do kolorów, na które należy szczególnie uważać, zalicza się między innymi czerwień. Bezpieczną i sprawdzoną opcją jest klasyczna biel – koszula w tym odcieniu z łatwością dopasowuje się do praktycznie każdego koloru marynarki, odświeża, odmładza i dodaje lekkości stylizacji formalnej. Alternatywą dla bieli jest błękit, który w psychologii biznesu uważany jest za jeden z najbardziej pożądanych kolorów – osobie noszącej błękitne koszule przypisywane są pozytywne cechy charakteru (pewność siebie, kompetencje, opanowanie, zdecydowanie). Mężczyźni, którzy lubią wzory, muszą z nich zrezygnować w stylizacjach formalnych – wyraziste, duże, kontrastujące printy prezentują się bowiem mało profesjonalnie i elegancko. Dobrą alternatywą dla mocnych wzorów są subtelne mikrowzory, które mają co prawda niższy stopień formalności od jednolitych tkanin, ale nie są tak zobowiązujące, jak wzorzyste materiały.


Do noszenia w towarzystwie marynarki


Koszula do pracy czy na biznesowe spotkanie, najlepiej prezentuje się w towarzystwie eleganckiej marynarki garniturowej. Do koszuli jednolitej, w stonowanym kolorze – białym, błękitnym czy jasnoróżowym, można nosić w zestawie z granatowym, grafitowym lub szarym garniturem i dodatkami w korespondującym odcieniu. Koszula wzorzysta stwarza większe problemy w doborze akcesoriów, które powinny być maksymalnie stonowane, tak aby całość prezentowała się schludnie i elegancko. Do ubrania w mikrowzór, należy dobrać jednolity krawat lub muchę.





Jak nosić koszulę biznesową?


Elegancie ubranie, należy nosić w elegancki sposób, co oznacza między innymi:

• Zapięcie górnego guzika kołnierzyka na ostatni guzik.
• Nie podwijanie rękawów.
• Włożenie koszuli do spodni.
Stylizacja powinna prezentować się schludnie i estetycznie. Wszelkie odstępstwa od powyżej wymienionych zasad mogą skutkować stylizacyjnym faux-pas. Warto również pamiętać, że koszula musi być czysta i uprasowana – to zadziwiające jak wiele osób zapomina o tym aspekcie.



Co odróżnia koszulę biznesową od modelu casualowego czy wieczorowego?


Model biznesowy różni się od pozostałych koszul następującymi elementami:

1. Fason musi współgrać z sylwetką, stopniem formalności okazji i z marynarką.
Koszulę biznesową nosi się najczęściej w duecie z marynarką, więc krój ubrania nie może być zbyt luźny – nawet w przypadku osób z pełniejszą sylwetką.

2. Kołnierzyk powinien być zapięty na ostatni guzik i uzupełniony muchą lub krawatem.
Stylizacja bazująca na biznesowej koszuli i eleganckim garniturze nie jest kompletna bez krawata czy muchy – o tych dodatkach nie można powiedzieć, że są preferowane, ale wręcz wymagane.

3. Materiał musi zapewniać komfort noszenia.
O ile w przypadku modeli casualowych można pozwolić sobie, na pewne odstępstwa w tej kwestii – to w przypadku koszul biznesowych, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość – przede wszystkim materiału. Ubranie noszone przez większą część dnia, podczas stresujących sytuacji powinno dobrze przepuszczać powietrze.

4. Kolor nie może być zbyt ekstrawagancki.
Należy postawić na daleko idącą powściągliwość – w doborze kolorów oraz wzorów. Koszula biznesowa od modeli casualowych różni się pod względem kolorystyki, która w stylizacjach codziennych może być bardziej ekstrawagancka.



Uniwersalny model na różne okazje?


Koszulę biznesową można nosić nie tylko do pracy czy na ważne spotkania – fason ten doskonale sprawdzi się na wieczorną randkę we dwoje czy rodzinne spotkanie. Model biznesowy jest bardzo uniwersalny – z łatwością poddaje się stylizacjom i można go nosić na różne okazje, o odmiennym stopniu sformalizowania. Koszula o kroju biznesowym, z odpiętym górnym guzikiem kołnierzyka, nonszalancko podwiniętymi rękawami, z modnym delikatnym wzorem, będzie ładnie prezentowała się w zestawie z jeansami i brogsami.


Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixel