Kup teraz i zapłać do 30 dni z PayPo
30 dni na zwrot
Darmowe zwroty w salonach
Znajdź sklep stacjonarny
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Męska koszula: przegląd kołnierzyków

2019-05-31
Męska koszula: przegląd kołnierzyków
Wiosna to czas szczególny w modzie męskiej – sezon uroczystości o charakterze rodzinnym i biznesowym został otwarty. Gorący okres ślubów, wesel i wystawnych bankietów wymusza wybór eleganckiej stylizacji, której nie sposób wyobrazić sobie bez koszuli. Istotna jest przy tym dobra znajomość stylu. Czy wiesz, że istnieje kilka rodzajów kołnierzyków? Zastanawiałeś się, czym się różnią? Czy jesteś pewny, że koszula ma odpowiednio formalny charakter, aby udać się w niej na spotkanie z szefem lub ślub przyjaciela? Zanim skomponujesz stylizację, dowiedz się, który rodzaj kołnierzyka wybrać, aby wyglądać i stylowo, i elegancko.

Rodzaje kołnierzyków i zasady ich noszenia


Koszula to element niezbędny do stworzenia stylizacji o charakterze formalnym lub półformalnym. Trudno ją zastąpić, nie sposób też zrezygnować z niej podczas spotkania biznesowego, ślubu lub innej oficjalnej okazji. Podczas wyboru koszuli warto zwrócić uwagę na kołnierzyk – to element niezwykle istotny dla zbudowania dobrze prezentującej się męskiej sylwetki. Istnieją rodzaje kołnierzyków, które są odpowiednie tylko do smokingu, ale także takie, które bez obaw można zestawiać ze sportową marynarką lub pozbawić krawata. Wystarczy tylko poznać zasady ich noszenia. Oto 6 najpopularniejszych kołnierzyków:

Kent – kołnierzyk klasyczny, prosty, chętnie wybierany ze względu na szerokie możliwości stylizacyjne. Wyłogi (skrzydełka) są ostre, ułożone w dół i umieszczone blisko siebie. Model ten dobrze wygląda z krawatem, ale równie znakomicie prezentuje się rozpięty o jeden guzik. Jest więc uniwersalny – można go nosić zarówno do oficjalnego stroju, jak i tego mniej zobowiązującego.



Cutaway – kołnierzyk włoski o znacznie bardziej rozstawionych, nieco krótszych skrzydełkach (z powodu których nazywany jest również rekinowym) i wysoce formalnym charakterze. Jego obecność jest obowiązkowa na spotkaniach oficjalnych, w szczególności tych biznesowych. Ceniony przez stylistów ze względu na elegancki wygląd. Nie prezentuje się dobrze bez marynarki i krawata.



Semi-spread – kołnierzyk półwłoski, który jest charakterystyczny ze względu na wyłogi krótsze niż w typie włoskim i szersze niż w typie klasycznym. Z tego powodu uważany jest za mniej eleganckie, ale za co znacznie bardziej uniwersalne rozwiązanie. Skrócone skrzydełka mogą chować się pod kapami marynarki, dobrze wyglądają także bez krawata. Koszula z kołnierzykiem semi-spread sprawdzi się podczas półformalnego spotkania.



Button-down – kołnierzyk, którego rogi zapinane są na guzki, zwany również amerykańskim. Model bardzo praktyczny i wygodny, o nieformalnym charakterze. Skrzydełka nie przemieszczają się, nie odkształcają i nie tracą przy tym na elegancji. Koszula z takim typem kołnierzyka świetnie prezentuje się bez krawata, pasuje do stylizacji biznesowych w casualowej odsłonie.



Łamany – kołnierzyk typu wingtip, o najwyższym stopniu formalności, noszony do stylizacji white tie oraz black tie – a zatem smokingów i fraków. Zdecydowanie nie jest stworzony do noszenia krawata, dobrze prezentuje się wyłącznie w towarzystwie muchy.



Stójka – kołnierzyk bez wyłogów, wyglądem nawiązujący do stylu azjatyckiego. Pasuje do mniej formalnych kompozycji, w szczególności smart casual. Nie potrzebuje krawata, najlepiej wygląda zapięty. Koszulę ze stójką można nosić do sportowej marynarki, ale równie elegancko prezentuje się bez niej.


Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
pixel