Kup teraz i zapłać do 30 dni z PayPo
Bezpłatna dostawa do salonu
Darmowe zwroty w salonach
DODATKOWE -30% na WSZYSTKO w koszyku
Znajdź sklep stacjonarny
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szykowny dodatek do garnituru


Podczas kompletowania garnituru należy zwrócić uwagę na wiele detali – każdy z nich jest istotny dla stworzenia nienagannej stylizacji. Zdecydowałeś się na krawat, pasek i spinki do mankietów? W ferworze zakupów nie zapomnij o tym, aby do marynarki – a ściślej do brustaszy – dopasować poszetkę. To kwadratowa chusteczka (o wymiarach 35x35 cm), wykonana z delikatnego lnu lub jedwabiu, dostępna w przeróżnych wzorach. Nazwa, którą w spolszczonej wersji używamy to dziś, wywodzi się z języka francuskiego (pochette). Odpowiednio ułożona wystaje subtelnie z górnej lewej kieszonki marynarki – brustaszy.

Chusteczka do brustaszy świadczy o wyczuciu elegancji oraz znajomości klasycznych trendów. Od dawna gości na męskich torsach, ale coraz częściej można spotkać ją nie tylko przy formalnych, ale także casualowych marynarkach. Do męskiej mody zapraszamy coraz więcej nonszalancji – poszetki stanowią ozdobę, która posiada pod tym względem bardzo duży potencjał. Można je składać na przeróżne sposoby i za każdym razem prezentują się elegancko!

Skąd wzięły się poszetki?


Historia powstania tego dodatku do garnituru okazuje się dość odległa. Za jej początki można uznać czasy starożytne, kiedy to pełniła funkcję podręcznej chusteczki majętnych przedstawicieli społeczeństwa. Przydatna okazywała się przede wszystkim podczas kończenia posiłku czy wycierania zroszonego potem czoła. Dopiero z czasem zaczęto dostrzegać, że niewielki kawałek tkaniny może stać się ozdobą męskiego stroju.

Sporo zmieniło się we wczesnośredniowiecznej Anglii. To właśnie tam władcy, a następnie szlachcice, zaczęli traktować poszetkę jako ozdobę. Noszenie jej w kieszeni spodni było dobrze widziane z jednego prostego względu – z reguły wykonana była z drogiej tkaniny. Poszetka należne sobie miejsce – w brustaszy marynarki – zajęła dopiero w pierwszych latach XX wieku, kiedy to zaczęto składać ją na przeróżne sposoby i wkładać do garniturowej kieszonki.

Jak dopasować poszetkę do garnituru?


Która chusteczka do marynarki okaże się odpowiednim wyborem? Na to pytanie istnieje kilka odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, co pragniemy podkreślić. Poszetka pełni funkcję ozdobną, co do tego nie ma wątpliwości. Jej charakter może być jednak bardzo różny. Kolor, wzór, sposób złożenia… każdy z tych elementów świadczy o czymś innym.

Klasyczna, biała chusteczka do brustaszy dedykowana jest do czarnych garniturów i ma charakter formalny. Kojarzona jest z uroczystymi okazjami. Na wybór białej poszetki powinni zdecydować się mężczyźni, który cenią ponadczasową elegancję: do tradycyjnie szytych, formalnych garniturów biała chusteczka będzie pasować idealnie. Należy ułożyć ją w wąski pasek wystający z butonierki (typ TV fold).

Chusteczki do garnituru dostępne są w całym mnóstwie deseni – jak nie zgubić się w ich gąszczu? Podczas wyboru poszetki warto trzymać się zasady mówiącej, że powinna być wykonana z innego materiału niż krawat, ale zarazem kolorystycznie do niego dopasowana. Istotną kwestią okaże się zatem wybór idealnego odcienia i wzoru odpowiadającego pozostałym dodatkom. W takim przypadku proponujemy ułożenie chusteczki do marynarki w eleganckie rogi (typ mountain fold).

Sporo możliwości daje marynarka, do której nie dobieramy krawata. Wówczas można pozwolić sobie na większą swobodę i zdecydować się na bardziej wyrazisty kolor lud drobny deseń. Ciekawie będzie wyglądała także chusteczka do brustaszy odpowiadająca barwie koszuli.

Doskonale wiemy jednak, że moda ubóstwia eksperymenty! Dobór poszetki wcale nie musi być podyktowany chęcią nienagannego dopasowania wszystkich obowiązujących przy garniturze dodatków. Casualowy look lubi się droczyć – warto zdecydować się na chusteczkę do marynarki, która wyraźnie odznacza się na jej tle, tworząc ciekawy kontrast. Wystarczy już tylko ułożyć ją w tzw. puff, czyli wystającą z brustaszy poduszeczkę.

Poszetki

Poszetki / Chusteczki

64
Wzór
Kolor
Cena
-Zastosuj
pixel