Kup teraz i zapłać do 30 dni z PayPo
30 dni na zwrot
Darmowe zwroty w salonach
Znajdź sklep stacjonarny
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

NA SPORTOWO, A ZARAZEM ELEGANCKO, CZYLI KOŁNIERZYK BUTTON-DOWN

2020-02-18
NA SPORTOWO, A ZARAZEM ELEGANCKO, CZYLI KOŁNIERZYK BUTTON-DOWN
Koszula męska z kołnierzykiem typu button-down zręcznie łączy klasyczną elegancję ze sportowym luzem. To obowiązkowy element stylizacji na różne okazje, do którego pasuje zarówno tradycyjna marynarka, jak i kardigan czy sweter. Kołnierzyk button-down wygląda niezwykle stylowo i modnie.




Praktyczne wykończenie koszuli


Męskie koszule w XIX wieku były elementem stylizacji zawodników grających w polo. Klasyczny model z długim rękawem zapewniał wygodę i komfort termiczny. Podczas sportowych wyczynów jedyną przeszkodą był kołnierzyk koszuli, który nonszalancko powiewał na wietrze i przysłaniał dobrą widoczność graczom polo, którzy wymyślili na to ciekawy sposób – zaczęli oni przypinać wyłogi kołnierzyka do koszuli małymi guzikami.

Brooks Brothers


Firma z amerykańskim rodowodem, która powstała 1818 roku wylansowała męskie koszule z kołnierzykiem typu button-down. John Brooks goszcząc w 1896 roku w Wielkiej Brytanii, podpatrzył u graczy polo awangardowe rozwiązanie, które niezwykle przypadło mu do gustu – przypięte wyłogi kołnierzyka wdrożono do wielkiej produkcji koszul, które stały się znakiem firmowym Brooks Brothers.

Popularyzatorzy


Kiedy firma Brook Brothers wypuściła linię męskich koszul z kołnierzykiem typu button-down, stały się one jednym z najpopularniejszych fasonów, po który chętnie sięgały największe ikonu mody – między innymi prezes Fiata Gianni Agnelli. Koszule button-down nosił również Clark Gable, Frank Sinatra, Paul Newman oraz John F. Kennedy. Model ten to również podstawowy element garderoby studentów Ligi Bluszczowej (Ivy League), którzy rozpropagowali styl preppy.

Kołnierz i krawat


Wbrew pozorom do koszuli z kołnierzykiem typu button-down pasuje krawat. Oczywiście dodatek musi mieć bardziej nieformalny charakter niż tradycyjny model pasujący do wizytowych stylizacji z garniturem w roli głównej. Do koszuli button-down pasuje modny dziergany knit, a także krawat z wełny lub ten z wyrazistym wzorem, o niejednorodnej strukturze.




Jak nosić koszulę z kołnierzykiem typu button-down?


Model z kołnierzykiem button-down sprawdza się w pół-formalnych stylizacjach, które dobrze wyglądają w towarzystwie:
spodni typu chino;
sportowej marynarki;
swetra.


Na jakie okazje sprawdzi się casualowy model koszuli?


Model o pół-formalnym kroju będzie doskonałą bazą stylizacji codziennych:
• na spacer;
• do pracy, w której nie obowiązuje sformalizowany dress code;
• na towarzyskie spotkanie;
• randkę.
Koszulę z kołnierzykiem typu button-down można nosić z nonszalancko odpiętym guzikiem oraz podwiniętymi rękawami lub w duecie z krawatem – wybór zależy od indywidualnych preferencji i upodobań, a także od okazji, na którą zakłada się ubranie.


Komu pasuje kołnierzyk button-down?


Męska koszula z przypinanymi wyłogami pasuje praktycznie każdemu mężczyźnie, niezależnie od rodzaju posiadanej sylwetki. Panowie o okrągłej twarzy lepiej prezentują się w kołnierzyku z długimi wyłogami, które optycznie wysmuklają. Model button-down noszą zarówno młode osoby, jak i dojrzali mężczyźni.

Przykładowe stylizacje z koszulą button-down


W paski


Koszula w pasiasty print prezentuje się ciekawie i modnie – pasuje do jednolitego swetra lub gładkiej marynarki. Model w paski sprawdzi się na co dzień – dobrze wygląda w wydaniu z odpiętym górnym guzikiem kołnierzyka w zestawie z chinosami, dobranymi kolorystycznie do góry stylizacji. Look dopełnią nieformalne dodatki – mokasyny i pleciony pasek.




W kropki


Wzory to dobry sposób na ożywienie stylizacji i nadanie jej indywidualnego charakteru. Kropki wyglądają niebanalnie i nieszablonowo – do koszuli w grochy można założyć sweter z dekoltem w serek oraz stylowe jeansy. Outfit ograją dodatki – brogsy i męska listonoszka na ramię.




W kratę


Model w kratę z kołnierzykiem typu button-down to dobra alternatywa dla koszuli polo lub T-shirta z długim rękawem. Koszula w kraciasty print akcentuje nieformalny klimat stylizacji casualowej. Na dół outfitu sprawdzą się spodnie materiałowe o jednolitej strukturze. Look uzupełnią akcesoria – półbuty ze skóry zamszowej oraz pasujący do nich pasek.




Biała


Stylową koszulę button-down można założyć również do pracy czy na bardziej wizytowe okazje. Model w białym kolorze zaakcentuje wizytowy styl outfitu – do koszuli obowiązkowo należy wówczas założyć krawat, spodnie garniturowe i pasującą do nich marynarkę. Bardzo ważnym elementem stylizacji są dodatki – buty, aktówka i minimalistyczna biżuteria. Koszula z kołnierzem button-down przełamie zachowawczy styl biznesowy.




Kilka faktów dotyczących koszuli z przypinanymi wyłogami


1. Koszulę można nosić tylko na co dzień.
MIT. Model button-down sprawdza się również w stylizacjach oficjalnych i biznesowych – wiele zależy do koloru, rodzaju tkaniny, a także pozostałych elementów garderoby dopełniających look.

2. Męska koszula powinna być wykonana z bawełny.
FAKT. Bawełna jest wytrzymała i odporna, a przy tym efektywnie wentyluje powietrze, zapobiegając nadmiernej potliwości skóry.

3. Wyłogi w koszuli button-down można nosić odpięte.
FAKT. Nonszalancko odpięty górny guzik kołnierzyka w duecie z odpiętymi wyłogami nadaje stylizacji awangardowego charakteru, który pasuje modnym, aktywnym mężczyznom, którzy mają doskonałe wyczucie stylu.

4. Do kołnierza button-down nie pasuje mucha.
FAKT. Ten rodzaj koszuli można nosić wyłącznie z krawatem lub bez – mucha nie pasuje do wyłogów przypinanych na guziczki.

5. Model button-down prezentuje się najlepiej w wydaniu wzorzystym.
MIT. Góra stylizacji w jednolitym, stonowanym kolorze wygląda bardzo efektownie i ładnie komponuje się z marynarką czy wzorzystym krawatem.


Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel