Kup teraz i zapłać do 30 dni z PayPo
30 dni na zwrot
Darmowe zwroty w salonach
Znajdź sklep stacjonarny
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

BIZNESOWY DRESS CODE

2020-02-14
BIZNESOWY DRESS CODE
Stylizacja do pracy czy na spotkanie biznesowe powinna spełniać trzy podstawowe kryteria, które mają bezpośredni wpływ na to, czy strój wpisuje się w wymogi oficjalnego dress code. Ważna jest elegancja, schludność oraz zachowawczość w doborze poszczególnych dodatków i akcesoriów. Dobrze ubrany mężczyzna, doskonale wie, jak ubrać się do biura, na lunch z klientem czy wigilię firmową. Biznesowy dress code wytycza kierunek, którym należy podążać podczas komponowania codziennych stylizacji do pracy.




Dress code


To rodzaj regulaminu, wskazówek i wytycznych dotyczących akceptowanego stroju w miejscu pracy czy tego, który obwiązuje podczas pełnienia obowiązków zawodowych. Dress code może mieć dwie formy:

• Oficjalną.
Wymagania dotyczące ubioru służbowego są bardzo sformalizowane – często są spisane w formie obowiązującego regulaminu lub statutu, którego przestrzeganie jest obowiązkowe i obligatoryjne.

• Nieoficjalną.
Zasady obowiązujące w danym miejscu pracy, które nie są spisane w żadnym miejscu, ale wszyscy pracownicy intuicyjnie się do nich stosują.


Rodzaje dress code


Zasady dotyczące akceptowanego ubioru, można podzielić według kryterium miejsca lub sytuacji, w której są one wymagane:

• Oficjalny.
Dress code oficjalny obowiązuje podczas wyjątkowych okoliczności, takich jak przyjęcia, spotkania, rodzinne uroczystości czy inne ważne imprezy i wydarzenia kulturalne.



• Biznesowy.
Wskazówki dotyczące outfitu do pracy czy tego, który jest wymagany podczas pełnienia zawodowych obowiązków – rozmów kwalifikacyjnych, spotkań z klientami, przełożonymi czy kontrahentami, a także w trakcie imprez firmowych.




• Wieczorowy.
Zasady komponowania stylizacji na ważne, wieczorowe wydarzenia, odbywające się po godzinie 18, na które otrzymuje się zaproszenie z dopiskiem „black tie” lub „white tie”.





Biznesowy dress code


Obowiązuje podczas wszystkich wydarzeń, związanych z życiem zawodowym:
• rozmów kwalifikacyjnych;
• wykonywania obowiązków zawodowych;
• spotkań z klientami, kontrahentami czy przełożonymi;
• wigilii firmowych;
• biznesowych lunchów.
We wszystkich wymienionych wyżej sytuacjach niezbędne jest dopasowanie outfitu do obowiązujących wymagań – biznesowego dress code.


Charakterystyka stylizacji biznesowej


Umiejętne komponowanie poszczególnych elementów stylizacji biznesowej i właściwe dopasowanie dodatków to przepis na nienaganny i schludny wygląd do pracy:
• Wymaganym stylem jest klasyczna elegancja. Stylizacja powinna spełniać jej wymogi – musi być schludna, estetyczna i spójna.
• Dobrą bazą outfitu biznesowego jest tradycyjny garnitur i klasyczna koszula, którą dopełnią szykowne dodatki.
• W przypadku wyboru kolorów i wzorów należy zachować daleko idącą powściągliwość – akceptowana jest biel, błękit, grafit i granat. W przypadku printów warto postawić na subtelne desenie, które nie rozpraszają nadmiernie uwagi otoczenia.
• Dodatki muszą ładnie dopełniać look – zarówno pod względem kolorystki, jak i formy.
• Należy unikać zbędnych ekstrawagancji.


Biała koszula


Klasyczna koszula w białym kolorze to doskonała baza stylizacji wizytowej. Biel pasuje praktycznie do wszystkiego – jest dobrym tłem dla modnych dodatków np. krawata. Koszula wykonana z wysokojakościowej bawełny zapewni komfort i wygodę noszenia. Naturalny materiał jest przewiewny i delikatny dla skóry. Model z długim rękawem, zapinany na rząd guzików można założyć zarówno pod spód granatowego, jak i grafitowego garnituru. Wybierając koszulę do pracy czy na biznesowe spotkanie należy zwrócić uwagę na następujące elementy:
• rodzaj kołnierzyka;
• sposób zapięcia mankietów;
• strukturę materiału.





Błękitna koszula


Alternatywą dla białej koszuli jest model w błękitnym odcieniu, który prezentuje się bardzo profesjonalnie i elegancko. Ubranie w jasnobłękitnym kolorze sprawdzi się do czarnego, grafitowego czy granatowego garnituru. Podobnie jak kolor biały, błękit jest łatwy w stylizacji i trafnie wpisuje się w wymogi biznesowego dress code.




Jak wybrać koszulę do pracy?


Idealny model koszuli biznesowej wyróżnia się następującymi elementami:

• Klasycznym kołnierzykiem.
Eleganckie, biznesowe koszule mają na ogół kołnierzyk o klasycznym kroju – tak zwany „kent”.

• Odpowiednią gramaturą materiału.
Tkanina powinna być jednocześnie przewiewna i dobrze kryjąca.

• Długim rękawem.
Jest to warunek konieczny, bez względu na porę roku.

• Dobrze dopasowanym fasonem.
Krój należy dopasować do sylwetki. Szczupły mężczyzna dobrze zaprezentuje się w koszuli taliowanej typu „SLIM FIT”, a dla mocno zbudowanej osoby lepszy będzie model typu „REGULAR”.

• Jednolitą strukturą.
Gładka, jednolita struktura lepiej prezentuje się w zestawie z klasycznym garniturem i eleganckim krawatem.


Granatowy garnitur


Modny granatowy garnitur, o dobrze dopasowanym kroju akcentującym specyfikę męskiej sylwetki to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Marynarka i spodnie w czarnym kolorze mają bowiem zbyt wieczorowy charakter. Garnitur w kolorze granatowym wygląda szykownie, schludnie i elegancko – ładnie komponuje się z białą lub błękitną koszulą. Co ważne – taki garnitur spełnia wszystkie wymagania biznesowego dress code i akcentuje zawodowe kompetencje, nie rozpraszając uwagi otoczenia.




Grafitowy garnitur


Stylowy zamiennik dla modelu w granatowym odcieniu. Grafitowa marynarka i pasujące do niej spodnie sprawdzą się na biznesowe spotkanie, oficjalną kolację z klientem czy wigilię firmową. Osobie noszącej kolor grafitowy przypisywane są pozytywne cechy charakteru – opanowanie, pewność siebie i zaradność. Trudno wyobrazić sobie lepszy wybór, który będzie bazą stylizacji zgodnej z zasadami biznesowego dress code.




Dodatki


Bardzo ważnym elementem każdej stylizacji biznesowej są dodatki i akcesoria. Look do pracy czy na ważne spotkanie dopełni:

• Krawat.
Jednolity, w stonowanym kolorze, dopasowanym do pozostałych elementów garderoby – marynarki i koszuli. Do krawata można dobrać pasującą poszetkę.




• Buty.
Do stylizacji biznesowej pasuje klasyczne obuwie, w neutralnym kolorze – grafitowym, czarnym lub granatowym. Akceptowany jest również model w odcieniu ciemnobrązowym. Buty powinny mieć prosty krój – idealne będą oksfordy z licowej, dobrze wypastowanej skóry.


Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel